Aktivt företag
ACTBUSCAT AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillföra resurs och verka för tillverkande företags nyskapande av affärer i norra Europa genom konsultationer inom sälj- och marknadsområdet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 juli 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Edsåsdalen Krokvägen 11
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- ACTBUSCAT ABReg 2013-07-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
15 tkr
▲ 38,9 %Årets resultat
-5 tkr
▲ 53,6 %Tillgångar
39 tkr
▼ 29,7 %Eget kapital
35 tkr
▼ 13,4 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
12 tkr
▼ 70,7 %Totala skulder
3 tkr
▼ 75,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 999 | 10 800 | 57 584 | 46 200 | 36 150 |
| Övriga externa kostnader | 17 096 | 19 394 | 17 960 | - | - |
| Personalkostnader | 3 208 | 3 115 | 5 171 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −5 305 | −11 709 | 34 453 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −5 459 | −11 770 | 34 473 | 18 822 | 13 632 |
| Resultat före skatt | −5 459 | −11 770 | 34 473 | - | - |
| Årets resultat | −5 459 | −11 770 | 27 377 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 38 812 | 55 198 | 108 932 | - | - |
| Kassa & bank | 12 073 | 41 171 | 86 500 | - | - |
| Summa tillgångar | 38 812 | 55 198 | 108 932 | - | - |
| Eget kapital | 35 333 | 40 792 | 82 562 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 479 | 14 406 | 26 370 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 73,9 % | 75,8 % | 83,0 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en förlust på 5 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, upp från 83,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-08-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-08-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-08-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB