Aktivt företag
Activitetsbolaget Sverige AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva med att reparera, bygga om och remaljera badkar och kakel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 november 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 82392 HOLMSVEDEN
- Registrerat namn
- Activitetsbolaget Sverige ABReg 2020-09-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
88 tkr
▲ 356,3 %Årets resultat
-11 tkr
▲ 92,0 %Tillgångar
63 tkr
▼ 13,0 %Eget kapital
-71 tkr
▼ 17,9 %Soliditet
-113,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
117 kr
▼ 99,1 %Totala skulder
134 tkr
▲ 1,0 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 88 135 | 19 316 | 246 130 | 634 265 | 923 736 |
| Övriga externa kostnader | 71 100 | 121 868 | 150 774 | 184 824 | 262 737 |
| Personalkostnader | 0 | 625 | 21 307 | 431 378 | 339 850 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 464 | −116 159 | 64 474 | 2 149 | 177 444 |
| Resultat e. fin. poster | −10 825 | −135 631 | 2 073 | −71 842 | 103 654 |
| Resultat före skatt | −10 825 | −135 631 | 2 073 | −71 842 | 103 654 |
| Årets resultat | −10 825 | −135 631 | 2 073 | −71 842 | 80 645 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 362 | 6 543 | 8 724 | 0 | 16 951 |
| Omsättningstillgångar | 58 779 | 66 028 | 73 976 | 429 892 | 135 587 |
| Kassa & bank | 117 | 12 700 | 9 465 | 24 856 | 2 329 |
| Summa tillgångar | 63 141 | 72 571 | 82 700 | 429 892 | 152 538 |
| Eget kapital | −71 324 | −60 499 | 75 132 | 73 059 | 144 902 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 134 465 | 133 070 | 7 568 | 356 833 | 7 636 |
| Soliditet (%) | -113,0 % | -83,0 % | 91,0 % | 17,0 % | 95,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Årets resultat blev en förlust på 11 tkr. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−71 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,44).
Genomsnittlig tillväxt
−44,4 % per år
2019 till 2023
Balanslikviditet
0,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-11-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Holmsveden
Andra registrerade bolag med säte i Holmsveden.
- Älgnäs A-Service ABAB
- ELRECO Invest ABAB
- FRIMAB Kompetensstöd ABAB
- Härnebo Invest ABAB
- Jackson Trading AktiebolagAB
- Långbo Kraft och Datanät ABAB
- Lignells Mekaniska AktiebolagAB
- Resursförstärkaren TM AktiebolagAB