Aktivt företag
Adam Jönsson Måleri AB
Översikt
In och utvändig måleri- och tapetseringsverksamhet för privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 2 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 31261 MELLBYSTRAND
- Registrerat namn
- Adam Jönsson Måleri ABReg 2022-06-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 32,3 %Årets resultat
161 tkr
▲ 2799,6 %Tillgångar
715 tkr
▲ 16,2 %Eget kapital
519 tkr
▲ 45,1 %Soliditet
72,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
413 tkr
▲ 9,4 %Totala skulder
196 tkr
▼ 23,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 383 747 | 1 046 013 | 1 318 477 | 203 656 |
| Övriga externa kostnader | 186 425 | 96 083 | 113 606 | - |
| Personalkostnader | 654 978 | 706 781 | 623 339 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 204 952 | 12 930 | 303 140 | - |
| Resultat e. fin. poster | 203 481 | 7 146 | 297 798 | 114 007 |
| Resultat före skatt | 203 481 | 7 146 | 297 798 | - |
| Årets resultat | 161 099 | 5 556 | 236 410 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 45 580 | 70 560 | 95 540 | - |
| Omsättningstillgångar | 669 113 | 544 456 | 591 470 | - |
| Kassa & bank | 413 439 | 377 790 | 250 398 | - |
| Summa tillgångar | 714 693 | 615 016 | 687 010 | - |
| Eget kapital | 518 588 | 357 489 | 351 933 | - |
| Långfristiga skulder | 6 | 47 927 | 63 305 | - |
| Kortfristiga skulder | 196 099 | 209 600 | 271 772 | - |
| Soliditet (%) | 72,6 % | 58,1 % | 51,2 % | 30,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 32,3 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 161 tkr, en nettomarginal på 11,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,6 % vid årets slut, upp från 30,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-02-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-01-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mellbystrand
Andra registrerade bolag med säte i Mellbystrand.
- 2 BE-Live ABAB
- A. Karlsson Bygg Mellbystrand ABAB
- A&F Hyreshus ABAB
- AB Bengtssons Vind & KraftAB
- AB RCH KonsultAB
- Akpol ABAB
- Aktiebolaget J.A. JolebyAB
- Akustiksystem i Nyby ABAB