Aktivt företag
Advokatfirman Ranestål AB
Översikt
Advokatbyrå med allmän praktik.
- Registrerat
- 27 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69101 Advokatbyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 75329 UPPSALA
- Registrerat namn
- Advokatfirman Ranestål ABReg 2021-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▼ 10,4 %Årets resultat
166 tkr
▼ 52,1 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 12,2 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 7,8 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
165 tkr
▼ 16,0 %Totala skulder
154 tkr
▼ 33,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 415 679 | 1 580 223 | 1 687 000 | 1 291 000 | 1 790 477 |
| Övriga externa kostnader | 491 686 | 515 070 | - | - | 302 109 |
| Personalkostnader | 696 589 | 718 138 | - | - | 704 091 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 191 265 | 277 320 | - | - | 653 930 |
| Resultat e. fin. poster | 210 763 | 278 993 | 504 000 | 222 000 | 653 622 |
| Resultat före skatt | 210 763 | 438 993 | - | - | 493 622 |
| Årets resultat | 165 788 | 346 139 | - | - | 391 702 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 32 501 | 41 700 | - | - | 49 297 |
| Omsättningstillgångar | 1 123 283 | 1 275 022 | - | - | 759 419 |
| Kassa & bank | 164 711 | 196 184 | - | - | 135 655 |
| Summa tillgångar | 1 155 784 | 1 316 722 | - | - | 808 716 |
| Eget kapital | 1 001 330 | 1 085 542 | - | - | 416 702 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 154 454 | 231 180 | - | - | 232 014 |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 82,0 % | 55,0 % | 58,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2023) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 166 tkr, en nettomarginal på 11,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 58,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, advokatbyråverksamhet (SNI 69101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB