Aktivt företag
AE's Plåt Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva smides- och plåtslagerirörelse, konsultativ verksamhet av egna tjänster, försäljning av smides- och plåt- produkter, uthyrning av maskiner inom plåtslageri- och smides- branschen, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 februari 1967
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25400 Smidning och formning av metall och pulvermetallurgi
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vattengatan 4
- Postnummer & ort
- 70227 ÖREBRO
- Registrerat namn
- AE's Plåt AktiebolagReg 1990-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,7 mkr
▼ 27,8 %Årets resultat
-780 tkr
▼ 123,1 %Tillgångar
3,1 mkr
▼ 36,8 %Eget kapital
568 tkr
▼ 57,9 %Soliditet
18,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
596 tkr
▼ 63,7 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 20,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 707 611 | 14 835 630 | 18 140 000 | 20 888 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 174 481 | 3 053 307 | - | - |
| Personalkostnader | 4 280 709 | 4 380 870 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 382 952 | −887 352 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 364 253 | −819 831 | 1 025 000 | 445 000 |
| Resultat före skatt | −780 253 | −335 054 | - | - |
| Årets resultat | −780 253 | −349 793 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 794 000 | 542 480 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 299 050 | 4 350 619 | - | - |
| Kassa & bank | 596 447 | 1 644 496 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 093 050 | 4 893 100 | - | - |
| Eget kapital | 567 599 | 1 347 852 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 952 451 | 2 448 248 | - | - |
| Soliditet (%) | 18,4 % | 37,0 % | 41,3 % | 46,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 20,9 mkr (2022) till 10,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 780 tkr, en nettomarginal på −7,3 %.
- Soliditeten var 18,4 % vid årets slut, ned från 46,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, smidning och formning av metall och pulvermetallurgi (SNI 25400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−137,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB