Aktivt företag
Affair Falun AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Butikshandel med kläder, skor och inredning. Design och utveckling av kläder, skor, smycken och inredning.
- Registrerat
- 16 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47552 Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åsgatan 6 D
- Postnummer & ort
- 79130 FALUN
- Registrerat namn
- Affair Falun ABReg 2019-01-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,7 mkr
▼ 9,3 %Årets resultat
12 tkr
▼ 72,3 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 18,1 %Eget kapital
262 tkr
▲ 4,8 %Soliditet
24,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
188 tkr
▼ 12,9 %Totala skulder
974 tkr
▼ 23,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 680 591 | 6 263 616 | 5 060 231 | 3 724 157 | 1 581 005 |
| Övriga externa kostnader | 1 089 628 | 935 541 | 664 778 | 441 328 | 316 803 |
| Personalkostnader | 1 928 027 | 2 471 519 | 1 940 465 | 1 616 045 | 439 018 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 141 | 52 191 | 56 842 | 117 363 | 121 549 |
| Resultat e. fin. poster | 9 147 | 51 249 | 55 787 | 117 303 | 121 549 |
| Resultat före skatt | 17 497 | 53 084 | 39 198 | 79 289 | 88 255 |
| Årets resultat | 11 927 | 43 089 | 29 164 | 61 198 | 66 881 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 317 | 21 254 | 28 190 | 35 126 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 299 477 | 1 582 815 | 1 137 899 | 985 096 | 735 649 |
| Kassa & bank | 188 325 | 216 216 | 348 923 | 458 171 | 436 220 |
| Summa tillgångar | 1 313 794 | 1 604 069 | 1 166 089 | 1 020 222 | 736 649 |
| Eget kapital | 262 260 | 250 333 | 207 243 | 178 079 | 116 881 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 973 822 | 1 267 674 | 870 949 | 770 835 | 586 474 |
| Soliditet (%) | 24,7 % | 19,9 % | 23,8 % | 23,0 % | 19,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 9,3 % jämfört med 2023, till 5,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 12 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 24,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler (SNI 47552). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+37,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB