Aktivt företag
Afrek AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- TRAVERSGATAN 23
- Postnummer & ort
- 72138 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Afrek ABReg 2018-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
233 tkr
▼ 4,6 %Årets resultat
54 tkr
▼ 0,3 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 5,4 %Eget kapital
263 tkr
▲ 25,7 %Soliditet
24,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
725 kr
▼ 9,5 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 1,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 232 500 | 243 774 | 185 921 | 153 066 | 187 777 |
| Övriga externa kostnader | 101 737 | 121 202 | 128 240 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 130 763 | 122 572 | 57 681 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 99 600 | 81 813 | 22 191 | 153 366 | 15 162 |
| Resultat före skatt | 74 600 | 61 813 | 17 191 | - | - |
| Årets resultat | 53 747 | 53 891 | 13 512 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 274 749 | 1 274 749 | 1 274 749 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 79 659 | 10 632 | 19 343 | - | - |
| Kassa & bank | 725 | 801 | 94 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 354 408 | 1 285 381 | 1 294 092 | - | - |
| Eget kapital | 262 543 | 208 796 | 154 905 | - | - |
| Långfristiga skulder | 897 460 | 949 132 | 987 886 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 106 405 | 64 453 | 108 301 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,5 % | 20,1 % | 14,6 % | 13,2 % | 4,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,6 % jämfört med 2024, till 233 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 54 tkr, en nettomarginal på 23,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 24,5 % vid årets slut, upp från 13,2 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,75).
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
56,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB