Aktivt företag
Agerus Performance AB
Översikt
Bolaget ska marknadsföra och erbjuda produkter och tjänster, samt konsulttjänster, inom management och HR-området.
- Registrerat
- 19 augusti 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kopparbergsvägen 6
- Postnummer & ort
- 72213 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Agerus Performance ABReg 2020-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,8 mkr
▲ 50,5 %Årets resultat
-206 tkr
▼ 118,7 %Tillgångar
10,5 mkr
▲ 28,4 %Eget kapital
257 tkr
▼ 44,5 %Soliditet
2,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
8 tkr
▲ 818200,0 %Totala skulder
10,2 mkr
▲ 32,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 800 000 | 2 524 998 | 3 149 998 | 1 999 999 | 1 999 999 |
| Övriga externa kostnader | 2 429 578 | 2 249 624 | 2 806 216 | - | 1 642 332 |
| Personalkostnader | 0 | 667 326 | 94 388 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 034 255 | −506 792 | 207 822 | - | 191 000 |
| Resultat e. fin. poster | 894 219 | −594 100 | 48 871 | 711 055 | 3 260 |
| Resultat före skatt | −205 781 | −94 100 | 48 871 | - | 3 260 |
| Årets resultat | −205 781 | −94 100 | 48 871 | - | 3 260 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 598 833 | 2 850 000 | 0 | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 901 756 | 5 328 937 | 7 295 225 | - | 9 271 913 |
| Kassa & bank | 8 183 | 1 | 49 | - | - |
| Summa tillgångar | 10 500 589 | 8 178 937 | 7 295 225 | 7 186 817 | 9 271 913 |
| Eget kapital | 257 051 | 462 832 | 556 932 | - | 506 005 |
| Långfristiga skulder | 33 929 | 290 257 | 1 826 764 | - | 5 490 088 |
| Kortfristiga skulder | 10 209 609 | 7 425 848 | 4 911 529 | - | 3 275 820 |
| Soliditet (%) | 2,4 % | 5,7 % | 7,6 % | 7,0 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 206 tkr, en nettomarginal på −5,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,4 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,68).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
−80,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB