Aktivt företag
Agil Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Verksamhet inom rehabilitering och fysisk funktionsbedömning.
- Registrerat
- 17 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66210 Risk- och skadebedömning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svavelstigen 3
- Postnummer & ort
- 79156 FALUN
- Registrerat namn
- Agil Sverige ABReg 2019-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
287 tkr
▼ 30,0 %Årets resultat
58 tkr
▼ 62,3 %Tillgångar
348 tkr
▼ 20,6 %Eget kapital
131 tkr
▼ 41,4 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
314 tkr
▼ 24,8 %Totala skulder
98 tkr
▼ 19,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 286 599 | 409 649 | 413 300 | 271 300 | 309 000 |
| Övriga externa kostnader | 83 003 | 15 575 | 16 111 | 11 335 | 16 208 |
| Personalkostnader | 109 149 | 253 409 | 191 226 | 158 582 | 105 136 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 94 447 | 140 665 | 205 963 | 99 975 | 187 656 |
| Resultat e. fin. poster | 98 218 | 146 187 | 209 603 | 99 982 | 187 647 |
| Resultat före skatt | 73 110 | 193 350 | 201 169 | 74 855 | 140 484 |
| Årets resultat | 57 595 | 152 822 | 158 806 | 59 327 | 111 338 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 347 625 | 437 947 | 489 090 | 588 458 | 510 900 |
| Kassa & bank | 313 673 | 417 221 | 468 932 | 554 373 | 497 284 |
| Summa tillgångar | 347 625 | 437 947 | 489 090 | 588 458 | 510 900 |
| Eget kapital | 130 695 | 223 100 | 220 278 | 361 473 | 302 146 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 98 146 | 121 171 | 127 973 | 94 580 | 101 476 |
| Soliditet (%) | - | 67,9 % | 67,9 % | 79,3 % | 75,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 413 tkr (2023) till 287 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 58 tkr, en nettomarginal på 20,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, risk- och skadebedömning (SNI 66210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−30,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
287 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB