Aktivt företag
Aisling Equestrian AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska tillverka ridkläder samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Runebergsgatan 12
- C/o
- c/o Charlotte Treschow
- Postnummer & ort
- 11429 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Aisling Equestrian ABReg 2016-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
230 tkr
▼ 23,6 %Årets resultat
-136 tkr
▲ 64,5 %Tillgångar
191 tkr
▼ 7,5 %Eget kapital
66 tkr
▲ 31,6 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
28 tkr
▲ 1293,8 %Totala skulder
125 tkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 230 041 | 301 149 | 127 940 | 305 688 | 451 980 |
| Övriga externa kostnader | 163 593 | 384 579 | 411 366 | 348 946 | 333 043 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −136 353 | −384 335 | −574 817 | −228 526 | −116 874 |
| Resultat e. fin. poster | −136 339 | −384 336 | −574 820 | −228 549 | −116 875 |
| Resultat före skatt | −136 339 | −384 336 | −574 820 | −228 549 | −116 875 |
| Årets resultat | −136 339 | −384 336 | −574 820 | −228 549 | −116 875 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 26 000 | 52 000 | 78 000 | 104 000 |
| Omsättningstillgångar | 191 042 | 180 468 | 243 110 | 256 608 | 245 963 |
| Kassa & bank | 28 112 | 2 017 | 28 418 | 6 608 | 18 920 |
| Summa tillgångar | 191 042 | 206 468 | 295 110 | 334 608 | 349 963 |
| Eget kapital | 66 153 | 50 254 | 59 590 | 33 410 | 76 959 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 124 889 | 156 214 | 235 520 | 301 198 | 273 004 |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 24,0 % | 20,0 % | 10,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 23,6 % jämfört med 2024, till 230 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 136 tkr, en nettomarginal på −59,3 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−59,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−59,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−15,5 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-04-30)
Registrerad: 2018-11-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB