Aktivt företag
Aktiebolag Lapsana Communis
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Rönneholmsvägen 5
- Postnummer & ort
- 21147 MALMÖ
- Registrerat namn
- Aktiebolag Lapsana CommunisReg 1988-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
656 tkr
▼ 47,3 %Årets resultat
332 tkr
▼ 56,1 %Tillgångar
8,0 mkr
▲ 38,0 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 11,9 %Soliditet
34,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,2 mkr
▼ 21,6 %Totala skulder
5,3 mkr
▲ 95,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 656 248 | 1 245 772 | 1 271 061 | 1 094 553 | 1 006 538 |
| Övriga externa kostnader | 12 975 | 12 381 | 12 380 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 469 000 | 1 021 933 | 1 094 874 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 423 792 | 952 930 | 912 028 | 5 320 723 | 36 476 928 |
| Resultat före skatt | 419 174 | 950 944 | 909 858 | - | - |
| Årets resultat | 332 413 | 756 822 | 724 285 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 686 711 | 2 973 913 | 3 023 641 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 338 793 | 2 842 662 | 5 694 801 | - | - |
| Kassa & bank | 2 219 779 | 2 832 819 | 5 686 293 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 025 504 | 5 816 575 | 8 718 442 | - | - |
| Eget kapital | 2 729 773 | 3 097 359 | 3 140 537 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 4 984 800 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 272 641 | 2 700 744 | 576 619 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,2 % | 53,5 % | 36,2 % | 58,5 % | 87,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2023) till 656 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 332 tkr, en nettomarginal på 50,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,2 % vid årets slut, ned från 58,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,44).
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
71,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
50,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB