I likvidation
Aktiebolaget Älvsjö Plåtslageri
Översikt
Bolaget skall driva plåtslageri ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Aktiebolaget Älvsjö PlåtslageriReg 1988-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processLikvidation, inledd 2026-02-12
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 59,2 %Årets resultat
4,8 mkr
▲ 8281,1 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 370,6 %Eget kapital
4,9 mkr
▲ 965,9 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
4,7 mkr
▲ 3054,3 %Totala skulder
19 tkr
▼ 96,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 130 772 | 2 773 693 | 2 681 409 | 3 211 000 | 3 006 000 |
| Övriga externa kostnader | 373 612 | 234 965 | 171 744 | - | - |
| Personalkostnader | 554 536 | 1 296 581 | 1 453 760 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −104 774 | −29 723 | 200 492 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 751 114 | −58 074 | 166 130 | 253 000 | 284 000 |
| Resultat före skatt | 4 751 114 | −58 074 | 166 130 | - | - |
| Årets resultat | 4 751 114 | −58 074 | 131 689 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 581 050 | 622 890 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 893 788 | 458 836 | 648 673 | - | - |
| Kassa & bank | 4 731 812 | 150 012 | 44 564 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 893 788 | 1 039 886 | 1 271 563 | - | - |
| Eget kapital | 4 874 419 | 457 304 | 715 378 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 291 000 | 319 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 369 | 291 582 | 237 185 | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 44,0 % | 56,0 % | 60,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 59,2 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,8 mkr, en nettomarginal på 420,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av plåt (SNI 43411). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
420,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−59,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−21,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
97,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
565 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB