Aktiebolaget Holgersson Invest
Översikt
Äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag. Bedriva handel och import av varor samt e-handel inom detalj- handel. Varorna kommer att bestå av barnkläder och barnartiklar. konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation, exempelvis hantering av sociala medier och hemsidor samt konsultering inom logistikbranschen.
- Registrerat
- 24 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 72217 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Aktiebolaget Holgersson InvestReg 2021-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 517 | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 75 295 | 10 825 | 12 200 | - | 0 |
| Personalkostnader | 849 357 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −910 135 | −10 825 | −12 200 | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 5 912 492 | −10 972 | −12 266 | −1 417 | 0 |
| Resultat före skatt | 5 912 492 | −10 972 | −12 266 | - | 0 |
| Årets resultat | 5 912 492 | −10 972 | −12 266 | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 200 | 5 200 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 032 365 | 1 183 | 12 008 | - | 0 |
| Kassa & bank | 5 140 275 | 1 183 | 12 008 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 037 565 | 6 383 | 12 008 | - | 0 |
| Eget kapital | 5 912 837 | 345 | 11 317 | - | 0 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 124 728 | 6 038 | 691 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,9 % | 5,4 % | 94,2 % | 100,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 5,9 mkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig detaljhandel med brett sortiment (SNI 47122). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB