Aktivt företag
Aktiebolaget Vinifikation
Översikt
Företaget ska bedriva handel av produkter och tillbehör för den vinintresserade samt därmed förenlig verksamhet. Sortimentet går under kategorierna heminredning och presentartiklar. Exempel på produkter är vinglas, vinöppnare och dukningsattiraljer.
- Registrerat
- 9 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 72218 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Aktiebolaget VinifikationReg 2022-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
26 tkr
▲ 5,8 %Årets resultat
-31 tkr
▲ 39,8 %Tillgångar
28 tkr
▼ 21,7 %Eget kapital
27 tkr
▼ 21,7 %Soliditet
98,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
10 tkr
▲ 1932,7 %Totala skulder
397 kr
▼ 22,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 25 946 | 24 521 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 40 009 | 56 770 | 24 810 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −29 859 | −50 734 | −24 810 |
| Resultat e. fin. poster | −30 526 | −50 734 | −24 585 |
| Resultat före skatt | −30 526 | −50 734 | −24 585 |
| Årets resultat | −30 526 | −50 734 | −24 585 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 27 552 | 35 194 | 25 415 |
| Kassa & bank | 10 448 | 514 | 1 452 |
| Summa tillgångar | 27 552 | 35 194 | 25 415 |
| Eget kapital | 27 155 | 34 681 | 25 415 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 397 | 513 | 0 |
| Soliditet (%) | 98,6 % | 98,5 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en förlust på 31 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 98,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-08-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB