Aktivt företag

Aktiva Fötter Västerås AB

AB Org.nr 5592603327
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva medicinsk fotvård och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
22 juni 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Farledsgatan 5
Postnummer & ort
72210 VÄSTERÅS
Registrerat namn
Aktiva Fötter Västerås ABReg 2020-09-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
816 tkr
▲ 6,1 %
Årets resultat
59 tkr
▲ 21,4 %
Tillgångar
422 tkr
▲ 16,5 %
Eget kapital
327 tkr
▲ 22,0 %
Soliditet
77,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
278 tkr
▲ 29,1 %
Totala skulder
94 tkr
▲ 0,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 815 661 768 426 733 000 677 000 481 570
Övriga externa kostnader 165 907 181 267 - - 170 475
Personalkostnader 572 828 521 842 - - 173 783
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 68 845 62 160 - - 135 489
Resultat e. fin. poster 73 333 63 319 37 000 74 000 135 385
Resultat före skatt 73 333 63 319 - - 135 385
Årets resultat 59 152 48 723 - - 105 986
Balansräkning
Anläggningstillgångar 22 530 27 037 - - 40 558
Omsättningstillgångar 398 994 334 835 - - 239 091
Kassa & bank 277 945 215 308 - - 206 594
Summa tillgångar 421 524 361 872 - - 279 649
Eget kapital 327 478 268 326 - - 130 986
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 94 046 93 546 - - 148 663
Soliditet (%) 77,7 % 74,1 % 68,8 % 64,8 % 46,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 677 tkr (2022) till 816 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 59 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 77,7 % vid årets slut, upp från 64,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
816 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Aktiva Fötter Västerås AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-01 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →