Aktivt företag

Albin Alm Music AB

AB Org.nr 5593868051
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva musikproduktion, ägna sig åt artistisk verksamhet, erbjuda stödtjänster till artistisk verksamhet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 juni 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
Bransch (SNI)
SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
72213 VÄSTERÅS
Registrerat namn
Albin Alm Music ABReg 2022-06-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
536 tkr
▲ 62,6 %
Årets resultat
72 tkr
▲ 652,9 %
Tillgångar
250 tkr
▲ 84,3 %
Eget kapital
153 tkr
▲ 88,1 %
Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
152 tkr
▲ 20,1 %
Totala skulder
97 tkr
▲ 78,7 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 535 636 329 516 267 527 32 000
Övriga externa kostnader 131 866 117 279 49 334 -
Personalkostnader 320 662 212 953 214 971 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 90 391 11 505 20 746 -
Resultat e. fin. poster 90 386 11 987 21 214 38 000
Resultat före skatt 90 386 11 987 21 214 -
Årets resultat 71 754 9 530 16 851 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 40 177 - - -
Omsättningstillgångar 209 809 135 624 87 016 -
Kassa & bank 151 628 126 302 46 892 -
Summa tillgångar 249 986 135 624 87 016 -
Eget kapital 153 213 81 459 71 929 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 96 773 54 165 15 087 -
Soliditet (%) 61,0 % 60,0 % 83,0 % 86,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 268 tkr (2023) till 536 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 72 tkr, en nettomarginal på 13,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, ned från 86,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+62,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+41,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
536 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Albin Alm Music AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-22 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →