Aktivt företag
ALFF design AB
Översikt
Bolaget skall utveckla, tillverka och marknadsföra fordon samt tillbehör till fordon. Ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet och konsultation.
- Registrerat
- 4 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 29200 Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
- Bransch (SNI)
- SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 29320 Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lomvägen 4
- Postnummer & ort
- 50670 FRUFÄLLAN
- Registrerat namn
- ALFF design ABReg 2020-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,5 mkr
▼ 22,2 %Årets resultat
203 tkr
▼ 24,6 %Tillgångar
940 tkr
▼ 36,0 %Eget kapital
637 tkr
▲ 46,9 %Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
286 tkr
▼ 76,3 %Totala skulder
247 tkr
▼ 74,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 518 134 | 4 520 377 | 3 658 000 | 2 077 000 |
| Övriga externa kostnader | 840 236 | 663 827 | - | - |
| Personalkostnader | 764 117 | 684 004 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 257 805 | 341 029 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 257 425 | 340 555 | 8 000 | 225 000 |
| Resultat före skatt | 257 425 | 340 555 | - | - |
| Årets resultat | 203 497 | 269 794 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 206 329 | 163 600 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 733 829 | 1 305 185 | - | - |
| Kassa & bank | 286 234 | 1 205 722 | - | - |
| Summa tillgångar | 940 158 | 1 468 785 | - | - |
| Eget kapital | 637 081 | 433 584 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 246 797 | 978 921 | - | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 33,0 % | 8,0 % | 8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 22,2 % jämfört med 2023, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 203 tkr, en nettomarginal på 5,8 %.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, upp från 8,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar (SNI 29200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,9 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frufällan
Andra registrerade bolag med säte i Frufällan.
- AC Intressenter ABAB
- AC Ljungcrantz ABAB
- Alder Ness ABAB
- ANCA Real Estate ABAB
- ANCA Real Estate Holding ABAB
- Anders Heland Investment & konsult ABAB
- Anki Bengtsson ABAB
- ATO STUDIOS ABAB