Aktivt företag
All-Round Låsservice Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med lås och låssmedsservice och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 oktober 1968
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- L. Tvärgatan 16 B
- Postnummer & ort
- 22353 LUND
- Registrerat namn
- All-Round Låsservice AktiebolagReg 1973-10-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
11,5 mkr
▼ 23,1 %Årets resultat
76 tkr
▲ 2708,6 %Tillgångar
9,6 mkr
▼ 5,3 %Eget kapital
6,4 mkr
▲ 1,2 %Soliditet
66,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
753 tkr
▲ 71,2 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 15,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 499 313 | 14 959 976 | 14 918 145 | 10 718 094 | 11 183 607 |
| Övriga externa kostnader | 1 636 623 | 1 639 590 | 1 460 787 | 1 426 269 | 1 357 871 |
| Personalkostnader | 3 952 008 | 4 348 819 | 3 633 679 | 3 485 776 | 3 594 132 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 174 076 | 1 434 192 | 2 726 934 | 1 417 363 | 1 589 951 |
| Resultat e. fin. poster | 1 297 345 | 1 556 058 | 2 727 339 | 1 417 143 | 2 241 846 |
| Resultat före skatt | 97 345 | 6 058 | 227 339 | 17 143 | 1 691 846 |
| Årets resultat | 75 884 | −2 909 | 178 143 | 7 735 | 1 326 600 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 9 646 706 | 10 190 587 | 12 949 822 | 9 438 604 | 7 924 541 |
| Kassa & bank | 752 942 | 439 903 | 116 306 | 5 352 430 | 4 802 969 |
| Summa tillgångar | 9 646 706 | 10 190 587 | 12 949 822 | 9 438 604 | 7 924 541 |
| Eget kapital | 6 372 686 | 6 296 802 | 6 299 711 | 6 121 568 | 6 113 833 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 274 020 | 3 893 785 | 6 100 111 | 2 767 036 | 1 260 708 |
| Soliditet (%) | 66,0 % | 62,0 % | 52,0 % | 69,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 23,1 % jämfört med 2023, till 11,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 66,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB