Aktivt företag
Almers Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och värdepapper samt syssla med konsultverksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66120 Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Myntgatan 5
- C/o
- c/o Revisora Ekonomipartner AB
- Postnummer & ort
- 79151 FALUN
- Registrerat namn
- Almers Holding ABReg 2017-04-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
260 tkr
▲ 48,7 %Årets resultat
273 tkr
▼ 78,0 %Tillgångar
4,3 mkr
▼ 4,1 %Eget kapital
4,3 mkr
▼ 4,0 %Soliditet
99,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,2 mkr
▲ 21,9 %Totala skulder
14 tkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 259 998 | 174 898 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 43 977 | 33 433 | 25 439 | 22 313 | 44 552 |
| Personalkostnader | 51 207 | 388 721 | 138 416 | 74 166 | 57 602 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 164 814 | −247 256 | −163 855 | −96 478 | −101 762 |
| Resultat e. fin. poster | 272 516 | 1 239 050 | −163 849 | −95 497 | −100 562 |
| Resultat före skatt | 272 516 | 1 239 050 | −163 849 | −95 497 | −100 562 |
| Årets resultat | 272 516 | 1 239 050 | −163 849 | −95 497 | −100 562 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 035 572 | 1 035 572 | 1 093 285 | 741 508 | 708 305 |
| Omsättningstillgångar | 3 281 031 | 3 465 600 | 2 503 724 | 3 207 047 | 3 360 738 |
| Kassa & bank | 3 186 448 | 2 614 014 | 2 397 022 | 2 805 672 | 3 358 548 |
| Summa tillgångar | 4 316 603 | 4 501 172 | 3 597 009 | 3 948 555 | 4 069 043 |
| Eget kapital | 4 302 130 | 4 483 059 | 3 584 009 | 3 947 859 | 4 043 356 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 473 | 18 113 | 13 000 | 696 | 25 687 |
| Soliditet (%) | 99,7 % | 99,6 % | 99,6 % | 100,0 % | 99,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 48,7 % jämfört med 2023, till 260 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 273 tkr, en nettomarginal på 104,8 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (SNI 66120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
63,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
104,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,7 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
6,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
260 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB