Aktivt företag
alvazessentials AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Företaget kommer bedriva e-handel av smycken och accessoarer inom detaljhandeln.
- Registrerat
- 13 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47772 Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Aspvägen 64
- C/o
- C/o alvazessentials AB
- Postnummer & ort
- 14141 HUDDINGE
- Registrerat namn
- alvazessentials ABReg 2022-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,3 mkr
▲ 200,4 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 479,9 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 296,4 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 508,9 %Soliditet
50,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 228,4 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 192,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 264 615 | 1 086 586 | 1 086 588 |
| Övriga externa kostnader | 747 868 | 224 587 | 224 587 |
| Personalkostnader | 138 479 | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 292 406 | 226 951 | 226 953 |
| Resultat e. fin. poster | 1 308 261 | 226 913 | 226 915 |
| Resultat före skatt | 1 308 261 | 226 913 | 226 915 |
| Årets resultat | 1 038 759 | 179 133 | 179 135 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 9 460 | 10 511 | 10 511 |
| Omsättningstillgångar | 2 446 443 | 609 059 | 609 059 |
| Kassa & bank | 1 907 634 | 580 898 | 580 898 |
| Summa tillgångar | 2 455 903 | 619 570 | 619 570 |
| Eget kapital | 1 242 894 | 204 133 | 204 135 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 213 009 | 415 437 | 415 435 |
| Soliditet (%) | 50,6 % | 32,9 % | 32,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 200,4 % jämfört med 2023, till 3,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 31,8 %.
- Soliditeten var 50,6 % vid årets slut, upp från 32,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken (SNI 47772). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
31,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+200,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
83,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-15
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB