Aktivt företag
Amal Vårdbemanning AB
Översikt
Bolaget ska bedriva ett bemanningsföretag samt uthyrning av sjuksköterskor inom vården.
- Registrerat
- 6 maj 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eldhusgatan 8
- Postnummer & ort
- 72481 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Amal Vårdbemanning ABReg 2024-05-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
273 tkr
▼ 20,6 %Årets resultat
-142 tkr
▼ 165,3 %Tillgångar
226 tkr
▼ 60,6 %Eget kapital
100 tkr
▼ 58,5 %Soliditet
44,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3 tkr
▼ 98,0 %Totala skulder
126 tkr
▼ 62,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 272 773 | 343 456 |
| Övriga externa kostnader | 78 058 | 42 867 |
| Personalkostnader | 273 254 | 1 953 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −128 140 | 277 969 |
| Resultat e. fin. poster | −141 816 | 273 668 |
| Resultat före skatt | −141 816 | 273 668 |
| Årets resultat | −141 816 | 217 282 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 177 737 | 227 338 |
| Omsättningstillgångar | 48 683 | 347 956 |
| Kassa & bank | 3 344 | 165 116 |
| Summa tillgångar | 226 420 | 575 294 |
| Eget kapital | 100 466 | 242 282 |
| Långfristiga skulder | 145 452 | 179 071 |
| Kortfristiga skulder | −19 498 | 153 941 |
| Soliditet (%) | 44,4 % | 42,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 142 tkr, en nettomarginal på −52,0 %.
- Soliditeten var 44,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, boende med sjuksköterskevård (SNI 87100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−47,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−52,0 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
−141,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB