AMB Järnvägskonsult AB
Översikt
AMB Järnvägskonsult AB kommer bedriva arbete som både som signalingenjör, deluppdragsledare -signalteknik i konsultbranschen där vi är med och leder och tar fram bygghandlingar till entreprenör, samt som underentreprenör så som Signaltekniker och besiktningsman till entreprenörer inom järnvägsunderhåll och nybyggnation.
- Registrerat
- 14 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 31333 OSKARSTRÖM
- Registrerat namn
- AMB Järnvägskonsult ABReg 2020-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 651 311 | 1 845 122 | 1 759 614 | 1 538 000 | 2 235 000 |
| Övriga externa kostnader | 505 300 | 384 923 | 344 526 | - | - |
| Personalkostnader | 1 119 191 | 1 092 934 | 1 155 211 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 16 421 | 356 871 | 236 262 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 16 634 | 358 729 | 236 814 | 28 000 | 686 000 |
| Resultat före skatt | 365 634 | 358 729 | 236 814 | - | - |
| Årets resultat | 283 274 | 279 974 | 183 473 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 248 854 | 444 494 | 575 674 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 530 797 | 815 107 | 731 237 | - | - |
| Kassa & bank | 68 292 | 185 540 | 160 397 | - | - |
| Summa tillgångar | 779 651 | 1 259 601 | 1 306 911 | - | - |
| Eget kapital | 406 300 | 473 027 | 626 053 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 198 351 | 262 574 | 156 858 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 71,0 % | 80,0 % | 77,0 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 10,5 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 283 tkr, en nettomarginal på 17,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut, ned från 77,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Oskarström
Andra registrerade bolag med säte i Oskarström.
- 3 H Marketing i Halland AktiebolagAB
- 4 Hörn ABAB
- AB MFastigheterAB
- AB MProduktionAB
- adeltre ABAB
- Aktiebolag SydgallringarAB
- Aktiebolaget DemotexAB
- Aktiebolaget Kvibille ÅkeriAB