Registrerat, ej verksamt
Amdal Takplåt & Panelmontage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska utföra montagearbete inom byggnadsplåtslageri samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43310 Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 1
- C/o
- c/o Advokatfirman Kjällgren AB
- Postnummer & ort
- 45115 UDDEVALLA
- Registrerat namn
- Amdal Takplåt & Panelmontage ABReg 2020-09-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,9 mkr
▼ 45,3 %Årets resultat
25 tkr
▼ 77,1 %Tillgångar
439 tkr
▼ 11,4 %Eget kapital
245 tkr
▼ 9,4 %Soliditet
55,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
343 tkr
▼ 12,1 %Totala skulder
194 tkr
▼ 13,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 904 998 | 8 974 998 | 13 673 086 | 6 324 998 |
| Övriga externa kostnader | 48 225 | 151 390 | 34 103 | 42 677 |
| Personalkostnader | 871 140 | 1 280 070 | 895 867 | 94 901 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 31 982 | 9 851 | 332 901 | 424 636 |
| Resultat e. fin. poster | 31 254 | 4 890 | 332 377 | 424 544 |
| Resultat före skatt | 31 254 | 111 048 | 332 377 | 318 386 |
| Årets resultat | 24 667 | 107 840 | 263 691 | 250 234 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 438 676 | 495 208 | 795 294 | 483 748 |
| Kassa & bank | 343 151 | 390 263 | 632 671 | 439 291 |
| Summa tillgångar | 438 676 | 495 208 | 795 294 | 483 748 |
| Eget kapital | 244 731 | 270 065 | 355 225 | 275 234 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 193 945 | 225 143 | 333 911 | 102 356 |
| Soliditet (%) | 55,8 % | 54,5 % | 55,3 % | 74,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 13,7 mkr (2022) till 4,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 55,8 % vid årets slut, ned från 74,1 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−45,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−40,1 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uddevalla
Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.
- 12iD ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butik nr 77 ABAB
- 2graf ABAB
- 348 Drott ABAB
- 3J Holding i Uddevalla ABAB
- 3lab ABAB
- 4 Wheel Film ABAB
- 411 Media ABAB