Aktivt företag
AMEG Stables AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget skall bedriva uppfödning, utbildning, köp och försäljning av hästar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46230 Partihandel med levande djur
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Österbo 102
- Postnummer & ort
- 79192 FALUN
- Registrerat namn
- AMEG Stables ABReg 2021-10-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
80 tkr
▲ 8000100,0 %Årets resultat
-3 tkr
▲ 89,2 %Tillgångar
329 tkr
▼ 0,8 %Eget kapital
-60 tkr
▼ 4,3 %Soliditet
-18,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
99 tkr
▲ 364,2 %Totala skulder
389 tkr
0,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 80 000 | −1 | 127 998 | - |
| Övriga externa kostnader | 1 916 | 19 311 | 56 744 | 24 455 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 916 | −23 312 | 29 294 | −89 112 |
| Resultat e. fin. poster | −2 500 | −23 171 | 29 294 | −89 112 |
| Resultat före skatt | −2 500 | −23 171 | 29 294 | −89 112 |
| Årets resultat | −2 500 | −23 171 | 29 294 | −89 112 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 152 000 | 232 000 | 232 000 | 180 000 |
| Omsättningstillgångar | 176 600 | 99 100 | 122 271 | 80 888 |
| Kassa & bank | 98 552 | 21 230 | 31 143 | 13 838 |
| Summa tillgångar | 328 600 | 331 100 | 354 271 | 260 888 |
| Eget kapital | −60 489 | −57 989 | −34 818 | −64 112 |
| Långfristiga skulder | 64 089 | 64 089 | 64 089 | - |
| Kortfristiga skulder | 325 000 | 325 000 | 325 000 | 325 000 |
| Soliditet (%) | -18,4 % | -17,5 % | -9,8 % | -24,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 3 tkr. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−60 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,54).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med levande djur (SNI 46230). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−20,9 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
0,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB