Aktivt företag
Amel Tyg & SY AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Kläder & Textilier, tillverkning, försäljning av sytillbehör, laga & måttanpassa alla typer av kläder. Reklambyråverksamhet.
- Registrerat
- 20 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14290 Tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Trädgårdsgatan 35
- Postnummer & ort
- 61132 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Amel Tyg & SY ABReg 2021-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
140 tkr
▼ 90,1 %Årets resultat
-223 tkr
▼ 207,4 %Tillgångar
59 tkr
▼ 87,6 %Eget kapital
30 tkr
▼ 91,9 %Soliditet
49,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
30 tkr
▼ 66,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 139 539 | 1 413 769 | 1 524 603 | 1 397 000 | 1 245 000 |
| Övriga externa kostnader | 81 612 | 373 666 | 374 356 | - | - |
| Personalkostnader | 40 126 | 289 621 | 714 761 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −248 528 | 287 054 | 94 458 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −248 260 | 286 249 | 94 505 | 82 000 | 41 000 |
| Resultat före skatt | −223 260 | 261 249 | 94 505 | - | - |
| Årets resultat | −222 812 | 207 432 | 74 603 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 000 | 38 150 | 24 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 39 305 | 440 083 | 344 429 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 390 391 | 144 420 | - | - |
| Summa tillgångar | 59 305 | 478 233 | 368 929 | - | - |
| Eget kapital | 29 605 | 365 417 | 197 985 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 808 | 0 | 1 706 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 27 892 | 87 816 | 169 238 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,9 % | 76,4 % | 53,6 % | 40,5 % | 24,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 140 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 223 tkr, en nettomarginal på −159,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 49,9 % vid årets slut, upp från 40,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör (SNI 14290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−178,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−159,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−90,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−42,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 2J Consult ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 PLUS AktiebolagAB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB