Aktivt företag
Anders Spåls Invest AB
Översikt
Bolaget skall bedriva förvaltning av andra bolag, fastigheter, handel med värdepapper, travhästar samt tillhandahålla konsulttjänster inom bygg- och infrastruktursektorn samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blomstervägen 12
- Postnummer & ort
- 79133 FALUN
- Registrerat namn
- Anders Spåls Invest ABReg 2013-11-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
0 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
10,7 mkr
▲ 396501,0 %Tillgångar
15,0 mkr
▲ 314,6 %Eget kapital
12,1 mkr
▲ 637,9 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4,7 mkr
▲ 11862,2 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 46,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 49 209 | 0 | - | 47 000 |
| Övriga externa kostnader | 528 759 | 477 458 | 391 733 | - | - |
| Personalkostnader | 23 456 | 2 113 | 14 024 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −398 128 | −560 033 | −565 269 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 11 576 500 | −493 308 | −1 041 741 | 348 000 | 805 000 |
| Resultat före skatt | 10 676 500 | 2 692 | −649 741 | - | - |
| Årets resultat | 10 676 500 | 2 692 | −649 741 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 273 914 | 1 847 280 | 1 745 522 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 742 695 | 1 774 812 | 1 707 849 | - | - |
| Kassa & bank | 4 711 060 | 39 383 | 757 999 | - | - |
| Summa tillgångar | 15 016 609 | 3 622 092 | 3 453 371 | - | - |
| Eget kapital | 12 113 052 | 1 641 553 | 1 834 861 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 829 114 | 753 941 | 381 760 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 74 443 | 1 226 598 | 1 236 750 | - | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 45,0 % | 53,0 % | 56,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024.
- Årets resultat blev en vinst på 10,7 mkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2021).
Avkastning på eget kapital
88,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 3688 Konsult ABAB
- 3D Marketing Stockholm ABAB
- 3måltider ABAB
- 3MIID ABAB
- 3VM Consult & Invest ABAB