Aktivt företag
André Strömqvist Kulturmiljö AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Föremålet för bolagets verksamhet är är att bedriva antikvarisk konsultverksamhet, journalistik inom trädgård, kultur, kulturarv, föreläsningsverksamhet inom trädgård och kulturmiljö, handel med växter och trädgårdstillbehör och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 91220 Vård av historiska minnesmärken och monument
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 01302 Odling av plantskoleväxter m.m. på friland
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kniva 51
- Postnummer & ort
- 79196 FALUN
- Registrerat namn
- André Strömqvist Kulturmiljö ABReg 2014-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
43 tkr
▲ 295,2 %Årets resultat
48 tkr
▲ 337,1 %Tillgångar
474 tkr
▲ 6,0 %Eget kapital
453 tkr
▲ 11,8 %Soliditet
95,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
426 tkr
▲ 1,1 %Totala skulder
21 tkr
▼ 50,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 43 407 | 10 983 | 596 020 | 622 127 | 364 829 |
| Övriga externa kostnader | 34 539 | 40 453 | 68 468 | 99 053 | 66 863 |
| Personalkostnader | −10 066 | 28 635 | 414 259 | 405 592 | 9 104 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 55 300 | −25 396 | 137 585 | 82 391 | 281 319 |
| Resultat e. fin. poster | 56 514 | −20 150 | 137 699 | 82 395 | 281 315 |
| Resultat före skatt | 56 514 | −20 150 | 137 699 | 82 395 | 281 315 |
| Årets resultat | 47 770 | −20 150 | 108 967 | 70 038 | 281 315 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 474 282 | 447 552 | 731 477 | 707 486 | 504 127 |
| Kassa & bank | 426 054 | 421 413 | 523 888 | 512 508 | 253 821 |
| Summa tillgångar | 474 282 | 447 552 | 731 477 | 707 486 | 504 127 |
| Eget kapital | 453 263 | 405 493 | 425 644 | 316 677 | 246 639 |
| Långfristiga skulder | 9 718 | 9 658 | 141 316 | 229 650 | 191 386 |
| Kortfristiga skulder | 11 301 | 32 401 | 164 517 | 161 159 | 66 102 |
| Soliditet (%) | 95,6 % | - | 58,2 % | 45,0 % | 49,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 48 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 95,6 % vid årets slut, upp från 45,0 % (2022).
Genomsnittlig tillväxt
−41,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB