Aktivt företag
Andreas bygg i Halmstad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva byggande och renovering av bostadshus och andra byggnader, handla med värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vattugatan 7
- Postnummer & ort
- 31332 OSKARSTRÖM
- Registrerat namn
- Andreas bygg i Halmstad ABReg 2022-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 21,1 %Årets resultat
185 tkr
▲ 982,6 %Tillgångar
604 tkr
▲ 113,6 %Eget kapital
290 tkr
▲ 176,3 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2 tkr
Totala skulder
260 tkr
▲ 46,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 222 013 | 1 548 244 | 2 304 500 |
| Övriga externa kostnader | 221 690 | 207 832 | 198 112 |
| Personalkostnader | 459 411 | 750 806 | 973 437 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 307 068 | 29 611 | 92 156 |
| Resultat e. fin. poster | 302 751 | 23 167 | 80 692 |
| Resultat före skatt | 248 296 | 23 167 | 80 692 |
| Årets resultat | 184 801 | 17 070 | 62 738 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 135 122 | 135 122 | 183 522 |
| Omsättningstillgångar | 468 898 | 147 695 | 257 200 |
| Kassa & bank | 1 773 | 0 | 149 |
| Summa tillgångar | 604 020 | 282 817 | 440 722 |
| Eget kapital | 289 609 | 104 808 | 87 738 |
| Långfristiga skulder | 51 610 | 77 783 | 207 943 |
| Kortfristiga skulder | 208 346 | 100 226 | 145 041 |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 37,0 % | 20,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 21,1 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 185 tkr, en nettomarginal på 15,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 20,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
63,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Oskarström
Andra registrerade bolag med säte i Oskarström.
- 3 H Marketing i Halland AktiebolagAB
- 4 Hörn ABAB
- AB MFastigheterAB
- AB MProduktionAB
- adeltre ABAB
- Aktiebolag SydgallringarAB
- Aktiebolaget DemotexAB
- Aktiebolaget Kvibille ÅkeriAB