Aktivt företag

ANDVARI STUDIO AB

AB Org.nr 5594467861
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom informationsteknik, utveckling, drift, licensiering och försäljning av programvara, applikationer och digitala tjänster, design, utveckling, tillverkning och försäljning av kläder, accessoarer, lädervaror samt konst- och hantverksprodukter, artistisk verksamhet inom musik, inklusive DJ-verksamhet, musikproduktion och musikutgivning, verksamhet inom jordbruk och skogsbruk, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
4 september 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 01135 Svampodling m.m.
Bransch (SNI)
SNI 01500 Blandat jordbruk
Bransch (SNI)
SNI 02101 Skogsförvaltning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Skörboliden 10
Postnummer & ort
45598 DINGLE
Registrerat namn
Farvald Consulting ABReg 2023-09-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,1 mkr
▲ 54,2 %
Årets resultat
177 tkr
▼ 18,4 %
Tillgångar
763 tkr
▲ 55,1 %
Eget kapital
420 tkr
▲ 73,2 %
Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
353 tkr
▲ 59,4 %
Totala skulder
343 tkr
▲ 37,6 %
Nyckeltal 20252024
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 085 084 703 640
Övriga externa kostnader 81 468 70 695
Personalkostnader 779 974 358 618
Avskrivningar - -
Rörelseresultat 223 090 274 327
Resultat e. fin. poster 223 612 274 375
Resultat före skatt 223 612 274 375
Årets resultat 177 493 217 590
Balansräkning
Anläggningstillgångar - -
Omsättningstillgångar 762 798 491 656
Kassa & bank 352 893 221 320
Summa tillgångar 762 798 491 656
Eget kapital 420 083 242 590
Långfristiga skulder - -
Kortfristiga skulder 342 715 249 066
Soliditet (%) 55,0 % 49,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 54,2 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 177 tkr, en nettomarginal på 16,4 %.
  • Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 49,0 % (2024).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+54,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
42,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför ANDVARI STUDIO AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-10 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Dingle

Andra registrerade bolag med säte i Dingle.

Alla företag i Dingle →