Aktivt företag

Angarns Återvinning Vallentuna AB

AB Org.nr 5592772676
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-16

Bolaget skall ta emot, utveckla, sälja, marknadsföra och utföra processer och produkter avseende återvinning av jord, sten, berg och annat främst inert material inom miljöområdet samt köpa, sälja och mottaga råvaror för tillverkning av jord-, kross-, återvinningsprodukter och olika sorters biobränslen inom miljösektorn samt även idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 oktober 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 38220 Energiåtervinning
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Körlinge 100
Postnummer & ort
18691 VALLENTUNA
Registrerat namn
Angarns Återvinning Vallentuna ABReg 2020-10-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
13,9 mkr
▲ 85,9 %
Årets resultat
1,1 mkr
▲ 162,2 %
Tillgångar
9,4 mkr
▲ 58,9 %
Eget kapital
2,0 mkr
▲ 126,5 %
Soliditet
21,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 87,0 %
Totala skulder
7,4 mkr
▲ 46,9 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 13 949 212 7 504 349 5 703 135 3 359 858
Övriga externa kostnader 715 933 6 136 846 3 661 601 284 795
Personalkostnader 12 471 1 398 874 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 1 437 801 546 785 442 294 115 520
Resultat e. fin. poster 1 435 293 546 875 442 292 115 498
Resultat före skatt 1 435 293 546 875 442 292 115 498
Årets resultat 1 137 813 433 930 349 636 90 777
Balansräkning
Anläggningstillgångar 662 087 93 340 69 237 -
Omsättningstillgångar 8 780 501 5 847 763 4 240 989 1 121 936
Kassa & bank 2 613 912 1 397 536 1 074 025 274 393
Summa tillgångar 9 442 588 5 941 103 4 310 226 1 121 936
Eget kapital 2 037 156 899 343 465 413 115 777
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 7 405 432 5 041 760 3 844 813 1 006 159
Soliditet (%) 21,6 % 15,1 % 11,0 % 10,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,4 mkr (2021) till 13,9 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 8,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 21,6 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, energiåtervinning (SNI 38220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+85,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+60,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Angarns Återvinning Vallentuna AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-22

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-04-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-11 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →