Aktivt företag
Angarns Klinik Hovslageri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska bedriva hovslageri och service inom hästnäringen.
- Registrerat
- 14 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Angarns Rörby
- C/o
- Josefine Ahlqvist
- Postnummer & ort
- 18691 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Angarns Klinik Hovslageri ABReg 2019-03-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 14,2 %Årets resultat
-26 tkr
▼ 174,2 %Tillgångar
514 tkr
▲ 135,1 %Eget kapital
99 tkr
▼ 20,9 %Soliditet
19,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
160 tkr
▲ 10,3 %Totala skulder
415 tkr
▲ 342,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 820 042 | 1 594 344 | 1 511 549 | 1 271 649 | 721 974 |
| Övriga externa kostnader | 412 710 | 299 177 | 258 112 | 190 814 | 116 204 |
| Personalkostnader | 723 150 | 617 913 | 699 206 | 560 994 | 285 964 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 784 | −44 093 | 20 896 | 100 670 | 53 650 |
| Resultat e. fin. poster | −26 012 | −44 686 | 19 320 | 100 420 | 53 568 |
| Resultat före skatt | −26 012 | −9 486 | 10 820 | 73 720 | 53 568 |
| Årets resultat | −26 012 | −9 486 | 5 392 | 57 156 | 46 630 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 277 600 | 3 419 | 19 092 | 34 756 | 45 280 |
| Omsättningstillgångar | 236 447 | 215 221 | 247 974 | 204 133 | 128 310 |
| Kassa & bank | 159 578 | 144 627 | 145 683 | 141 694 | 103 473 |
| Summa tillgångar | 514 047 | 218 640 | 267 066 | 238 889 | 173 590 |
| Eget kapital | 98 696 | 124 708 | 134 194 | 128 801 | 71 645 |
| Långfristiga skulder | 225 404 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 189 947 | 93 932 | 97 672 | 83 388 | 101 945 |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 57,0 % | 61,0 % | 63,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 722 tkr (2021) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 26 tkr, en nettomarginal på −1,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, ned från 63,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2A Bygg ABAB
- 3 Konsulter Lindstedt ABAB