Aktivt företag
Ankarskölds Kakel & Klinker AB
Översikt
Plattsättning av kakel och klinker.
- Registrerat
- 26 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blotgatan 9
- Postnummer & ort
- 72355 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Ankarskölds Kakel & Klinker ABReg 2016-09-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
657 tkr
▼ 27,5 %Årets resultat
1 tkr
▲ 100,6 %Tillgångar
231 tkr
▼ 10,3 %Eget kapital
83 tkr
▲ 1,5 %Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
23 tkr
▼ 83,6 %Totala skulder
147 tkr
▼ 15,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 657 012 | 906 005 | 2 102 023 | 1 520 991 | 1 157 892 |
| Övriga externa kostnader | 176 818 | 303 522 | - | - | 168 580 |
| Personalkostnader | 397 762 | 373 948 | - | - | 501 380 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 146 | −193 730 | - | - | 93 829 |
| Resultat e. fin. poster | 1 256 | −196 159 | 109 223 | 90 521 | 93 556 |
| Resultat före skatt | 1 256 | −196 159 | - | - | 93 556 |
| Årets resultat | 1 256 | −196 159 | - | - | 72 974 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | 11 099 |
| Omsättningstillgångar | 230 708 | 257 280 | - | - | 345 267 |
| Kassa & bank | 22 640 | 137 976 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 230 708 | 257 280 | - | - | 356 366 |
| Eget kapital | 83 307 | 82 051 | - | - | 243 776 |
| Långfristiga skulder | 100 000 | 100 000 | - | - | 50 000 |
| Kortfristiga skulder | 47 401 | 75 229 | - | - | 62 590 |
| Soliditet (%) | 36,0 % | 32,0 % | 59,0 % | 67,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 657 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 36,0 % vid årets slut, ned från 67,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−13,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
4,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
657 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-12-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-11-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2021-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2020-11-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB