Aktivt företag
Ann Bergman AB
Översikt
Företaget bedriver tjänster inom terapi, personlig utveckling, retreats och ledarskapsutbildningar. Samt konsultarbeten inom verksamhetsområdet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björngårdsgatan 16A, 1 tr
- Postnummer & ort
- 11852 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Ann Bergman ABReg 2023-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
353 tkr
▼ 50,7 %Årets resultat
13 tkr
▲ 365,7 %Tillgångar
387 tkr
▼ 36,2 %Eget kapital
334 tkr
▲ 4,1 %Soliditet
90,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
367 tkr
▼ 12,0 %Totala skulder
31 tkr
▼ 88,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 353 332 | 716 821 | 1 165 436 | 1 308 780 | 1 078 798 |
| Övriga externa kostnader | 276 442 | 353 155 | - | - | 379 195 |
| Personalkostnader | 50 583 | 59 827 | - | - | 181 618 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 21 442 | 2 632 | - | - | 129 211 |
| Resultat e. fin. poster | 21 572 | 2 830 | −9 316 | −2 605 | 129 209 |
| Resultat före skatt | 16 132 | 2 830 | - | - | 112 860 |
| Årets resultat | 13 178 | 2 830 | - | - | 102 758 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 387 027 | 607 006 | - | - | 608 325 |
| Kassa & bank | 367 138 | 417 366 | - | - | 504 804 |
| Summa tillgångar | 387 027 | 607 006 | - | - | 608 325 |
| Eget kapital | 334 126 | 320 947 | - | - | 330 038 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 31 112 | 269 710 | - | - | 261 938 |
| Soliditet (%) | 90,8 % | 55,0 % | 70,7 % | 66,6 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,3 mkr (2022) till 353 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 3,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,8 % vid årets slut, upp från 66,6 % (2022).
Rörelsemarginal
6,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−50,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
353 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB