Aktivt företag

Annica & Bamse AB

AB Org.nr 5569569378
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva friskvård genom örter, tillskott, behandlingar, akupunktur och filmproduktion samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
2 januari 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
Bransch (SNI)
SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Maria skolgata 46
C/o
c/o Annica Moberg Ulfung
Postnummer & ort
11853 STOCKHOLM
Registrerat namn
Annica & Bamse ABReg 2022-12-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
518 tkr
▲ 9,4 %
Årets resultat
357 tkr
▲ 0,2 %
Tillgångar
469 tkr
▼ 30,8 %
Eget kapital
410 tkr
▼ 4,3 %
Soliditet
87,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
460 tkr
▼ 16,1 %
Totala skulder
59 tkr
▼ 76,3 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 517 631 473 233 896 397 467 643 437 698
Övriga externa kostnader 41 161 28 493 - - 16 841
Personalkostnader 0 1 040 - - 0
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 451 387 439 935 - - 420 857
Resultat e. fin. poster 449 743 447 958 835 537 398 155 420 857
Resultat före skatt 449 743 447 958 - - 420 857
Årets resultat 356 749 355 916 - - 420 857
Balansräkning
Anläggningstillgångar 9 000 9 000 - - 9 000
Omsättningstillgångar 460 246 668 616 - - 252 210
Kassa & bank 460 246 548 329 - - 252 210
Summa tillgångar 469 246 677 616 - - 261 210
Eget kapital 410 311 428 562 - - 203 736
Långfristiga skulder - - - - 0
Kortfristiga skulder 58 935 249 054 - - 57 474
Soliditet (%) 87,4 % 63,2 % 78,4 % 89,2 % 78,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 9,4 % jämfört med 2025, till 518 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 357 tkr, en nettomarginal på 68,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 87,4 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
87,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
68,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
86,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Annica & Bamse AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-02-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-08-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-02-21 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →