Aktivt företag
Ansund Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget i sig och genom dess dotterbolag skall bedriva konsultversamhet inom IT, affärsutveckling och marknadsföring. Bolaget skall även bedriva viss evenemangsverksamhet med anknytning till entreprenör- och innovationsfrämjande aktiviteter.
- Registrerat
- 23 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fågelboparken 7
- C/o
- C/o Viktor Ansund
- Postnummer & ort
- 13133 NACKA
- Registrerat namn
- Ansund Holding ABReg 2013-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
677 tkr
▲ 51,8 %Årets resultat
33 tkr
▲ 866,7 %Tillgångar
619 tkr
▲ 14,7 %Eget kapital
140 tkr
▲ 30,8 %Soliditet
33,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
259 tkr
▼ 39,6 %Totala skulder
398 tkr
▲ 8,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 676 697 | 445 918 | 3 799 551 | 660 000 | 5 600 |
| Övriga externa kostnader | 267 227 | 594 928 | 1 151 891 | 203 635 | 2 025 |
| Personalkostnader | 349 490 | 127 666 | 859 640 | 2 809 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 58 238 | −383 281 | 1 788 020 | 453 556 | 3 575 |
| Resultat e. fin. poster | 58 172 | −379 800 | 1 787 903 | 453 352 | 3 445 |
| Resultat före skatt | 43 629 | 0 | 1 340 927 | 453 352 | 3 445 |
| Årets resultat | 32 944 | −4 297 | 1 061 116 | 358 100 | 3 445 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 619 037 | 539 628 | 2 778 764 | 684 524 | 58 585 |
| Kassa & bank | 259 221 | 429 330 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 619 037 | 539 628 | 2 778 764 | 684 524 | 58 585 |
| Eget kapital | 139 763 | 106 819 | 1 111 116 | 409 335 | 51 235 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 397 555 | 365 633 | 1 220 672 | 275 189 | 7 350 |
| Soliditet (%) | 33,1 % | 29,7 % | 53,0 % | 60,0 % | 87,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 51,8 % jämfört med 2023, till 677 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 4,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 33,1 % vid årets slut, ned från 60,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
23,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
677 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- 08 Padel ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB
- 2 L Konsult ABAB
- 2Lefty's ABAB
- 2Play Studios ABAB
- 2TP Marketing Services AktiebolagAB