Aktivt företag
Antika Restaurant AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nygatan 27 b
- C/o
- Antika resturang
- Postnummer & ort
- 15172 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Antika Restaurant ABReg 2019-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,1 mkr
▼ 9,6 %Årets resultat
96 tkr
▲ 138,1 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 99,1 %Eget kapital
-641 tkr
▲ 13,0 %Soliditet
-31,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
684 tkr
▲ 226,2 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 52,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 078 909 | 5 615 661 | 6 579 919 | 4 701 225 | 3 826 189 |
| Övriga externa kostnader | 1 064 894 | 1 315 463 | 1 607 655 | 909 314 | 803 441 |
| Personalkostnader | 2 142 125 | 2 370 305 | 2 572 859 | 1 819 315 | 1 777 876 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 298 048 | −180 038 | −204 989 | −141 210 | 320 293 |
| Resultat e. fin. poster | 96 025 | −252 291 | −303 875 | −213 305 | 288 871 |
| Resultat före skatt | 96 025 | −252 291 | −303 875 | −213 305 | 288 871 |
| Årets resultat | 96 025 | −252 291 | −303 875 | −213 305 | 288 871 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 170 839 | 666 817 | 157 600 | 318 200 | 478 800 |
| Omsättningstillgångar | 867 597 | 357 112 | 662 610 | 148 322 | 330 872 |
| Kassa & bank | 683 845 | 209 623 | 517 849 | 64 641 | 223 059 |
| Summa tillgångar | 2 038 436 | 1 023 929 | 820 210 | 466 522 | 809 672 |
| Eget kapital | −641 386 | −737 411 | −485 120 | −181 244 | 32 061 |
| Långfristiga skulder | 707 058 | 225 022 | 500 040 | 199 001 | 476 963 |
| Kortfristiga skulder | 1 972 764 | 1 536 318 | 805 290 | 448 765 | 300 648 |
| Soliditet (%) | -31,5 % | -72,0 % | -59,0 % | -39,0 % | 4,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,6 mkr (2022) till 5,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 96 tkr, en nettomarginal på 1,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−641 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,44).
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+7,3 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB