Aktivt företag
Antoni Bygg AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnads- och snickeriarbeten åt privatpersoner och företag och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Puottaure 9
- Postnummer & ort
- 96296 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- Antoni Bygg ABReg 2020-06-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
408 tkr
▲ 27,3 %Årets resultat
65 tkr
▼ 28,5 %Tillgångar
654 tkr
▲ 27,8 %Eget kapital
487 tkr
▲ 15,4 %Soliditet
82,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
329 tkr
▼ 24,9 %Totala skulder
99 tkr
▲ 43,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 408 412 | 320 859 | 324 337 | 267 000 | 81 000 |
| Övriga externa kostnader | 143 797 | 35 688 | 46 699 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 178 | 114 496 | 97 089 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 129 511 | 114 653 | 97 298 | 105 000 | −28 000 |
| Resultat före skatt | 82 278 | 114 653 | 97 298 | - | - |
| Årets resultat | 65 086 | 90 978 | 77 216 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 238 460 | 56 729 | 74 173 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 415 669 | 455 286 | 298 320 | - | - |
| Kassa & bank | 329 298 | 438 626 | 281 129 | - | - |
| Summa tillgångar | 654 129 | 512 015 | 372 493 | - | - |
| Eget kapital | 487 498 | 422 413 | 331 435 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 003 | 2 003 | 7 295 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 96 685 | 66 889 | 13 053 | - | - |
| Soliditet (%) | 82,8 % | 85,7 % | 93,4 % | 92,6 % | 78,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 27,3 % jämfört med 2024, till 408 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 65 tkr, en nettomarginal på 15,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 82,8 % vid årets slut, ned från 92,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB