Aktivt företag
Any4m AB
Översikt
Bolaget skall bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av programvaror och tjänster inom IT området, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hamngatan 2
- Postnummer & ort
- 55316 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Any4m ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,5 mkr
▼ 12,9 %Årets resultat
102 tkr
▼ 44,7 %Tillgångar
4,3 mkr
▼ 17,4 %Eget kapital
586 tkr
▲ 21,1 %Soliditet
31,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 27,6 %Totala skulder
2,8 mkr
▼ 28,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 496 976 | 10 899 084 | 7 860 643 | 5 147 104 | 793 311 |
| Övriga externa kostnader | 2 386 172 | 5 056 459 | 2 506 172 | 393 988 | 263 061 |
| Personalkostnader | 6 233 459 | 4 529 001 | 4 107 315 | 1 823 583 | 487 212 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 263 454 | 391 237 | 1 120 543 | 2 059 962 | 268 077 |
| Resultat e. fin. poster | 213 071 | 338 678 | 1 120 416 | 2 068 762 | 267 770 |
| Resultat före skatt | 144 497 | 243 390 | 888 722 | 1 546 359 | 200 587 |
| Årets resultat | 102 119 | 184 503 | 694 026 | 1 223 514 | 157 458 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 348 561 | 5 266 376 | 4 186 844 | 3 411 052 | 645 425 |
| Kassa & bank | 2 346 871 | 1 839 174 | 2 007 649 | 1 672 895 | 484 164 |
| Summa tillgångar | 4 348 561 | 5 266 376 | 4 186 844 | 3 411 052 | 645 425 |
| Eget kapital | 586 104 | 483 986 | 999 483 | 1 305 457 | 481 944 |
| Långfristiga skulder | 617 130 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 160 185 | 3 865 822 | 2 366 081 | 1 516 009 | 96 298 |
| Soliditet (%) | 31,5 % | 23,0 % | 39,4 % | 52,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 12,9 % jämfört med 2023, till 9,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 102 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 31,5 % vid årets slut, ned från 52,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+86,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
17,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 036 VVS & Badrumsrenovering kommanditbolagKB
- 036-Vintage ABAB