Aktivt företag
Applewood Event & Travel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Aktiebolaget ska bedriva konsultationer kring event, resebyrå- och researrangörsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79110 Resebyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottninggatan 40 a
- C/o
- c/o Peter Appelskog
- Postnummer & ort
- 70222 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Applewood Event & Travel ABReg 2017-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,0 mkr
▼ 12,9 %Årets resultat
107 tkr
▲ 154,0 %Tillgångar
198 tkr
▼ 60,4 %Eget kapital
-28 tkr
▲ 79,5 %Soliditet
-14,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
75 tkr
▼ 44,3 %Totala skulder
225 tkr
▼ 64,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 036 240 | 4 632 427 | 6 259 775 | 3 518 088 | 2 318 089 |
| Övriga externa kostnader | 189 963 | 173 966 | 179 972 | 125 620 | 219 146 |
| Personalkostnader | 247 459 | 635 271 | 368 792 | 452 979 | 453 725 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 162 771 | −185 462 | 11 507 | 55 128 | 18 863 |
| Resultat e. fin. poster | 134 585 | −197 918 | 31 | 40 036 | 4 652 |
| Resultat före skatt | 134 585 | −197 918 | 31 | 40 036 | 4 652 |
| Årets resultat | 106 860 | −197 918 | −1 660 | 28 235 | 2 602 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 197 603 | 498 686 | 874 720 | 953 845 | 805 096 |
| Kassa & bank | 74 680 | 134 132 | 463 740 | 290 201 | 292 219 |
| Summa tillgångar | 197 603 | 498 686 | 874 720 | 953 845 | 805 096 |
| Eget kapital | −27 609 | −134 470 | 63 449 | 65 108 | 36 873 |
| Långfristiga skulder | 176 759 | 207 500 | 67 500 | 100 833 | 135 833 |
| Kortfristiga skulder | 48 454 | 425 656 | 743 771 | 787 904 | 632 390 |
| Soliditet (%) | -14,0 % | -27,0 % | 7,3 % | 7,0 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,3 mkr (2022) till 4,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 107 tkr, en nettomarginal på 2,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−28 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, resebyråverksamhet (SNI 79110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,9 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
4,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB