Aktivt företag
Arex Advisor AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget ska, direkt eller via dotterbolag, tillhandahålla konsulttjänster till läkemedels-, medicinteknik- och hälsovårdsindustrin, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sveavägen 9
- Postnummer & ort
- 11157 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Arex Advisor ABReg 2020-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
54,9 mkr
▲ 10,4 %Årets resultat
2,8 mkr
▼ 54,7 %Tillgångar
15,7 mkr
▼ 7,3 %Eget kapital
2,8 mkr
▼ 54,2 %Soliditet
17,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
32
Medelantal
Kassa & bank
4,8 mkr
▲ 23,4 %Totala skulder
12,9 mkr
▲ 19,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 54 900 413 | 49 733 307 | 37 492 111 | 25 884 545 | 2 266 155 |
| Övriga externa kostnader | 14 769 575 | 13 274 842 | 10 497 554 | - | - |
| Personalkostnader | 35 385 119 | 26 464 721 | 20 239 626 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 672 098 | 7 793 325 | 4 422 748 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 529 781 | 7 594 227 | 4 421 437 | −477 354 | −4 677 064 |
| Resultat före skatt | 3 529 781 | 7 594 227 | 4 421 437 | - | - |
| Årets resultat | 2 752 298 | 6 078 875 | 4 421 437 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 026 363 | 2 335 494 | 1 170 768 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 13 645 853 | 14 569 637 | 9 790 543 | - | - |
| Kassa & bank | 4 783 138 | 3 875 451 | 2 939 518 | - | - |
| Summa tillgångar | 15 672 216 | 16 905 131 | 10 961 311 | - | - |
| Eget kapital | 2 806 765 | 6 127 895 | 4 493 103 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 000 000 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 865 451 | 10 777 236 | 6 468 208 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,9 % | 36,0 % | 41,0 % | 0,0 % | 15,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,3 mkr (2020) till 54,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2,8 mkr, en nettomarginal på 5,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 17,9 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+121,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
98,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
32 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB