Aktivt företag
Ariser AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall, direkt eller indirekt, bedriva konsultverksamhet samt utveckling och försäljning av produkter inom området informationsteknologi samt idka annan med nu nämnda verksamhets- grenar förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 augusti 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Norrlandsgatan 10 B
- Postnummer & ort
- 90327 UMEÅ
- Registrerat namn
- Ariser ABReg 2019-12-10
- Registrerat namn
- AdvitechReg 2019-12-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
59,6 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
2,2 mkr
▲ 71,6 %Tillgångar
24,0 mkr
▼ 2,4 %Eget kapital
10,6 mkr
▼ 24,5 %Soliditet
47,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
36
Medelantal
Totala skulder
12,3 mkr
▲ 30,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 59 649 059 | 58 933 041 | 60 922 295 | 65 148 685 | 70 441 632 |
| Övriga externa kostnader | 7 974 862 | 6 938 022 | 7 208 609 | 8 428 054 | 8 611 926 |
| Personalkostnader | 32 961 983 | 36 997 843 | 39 070 788 | 41 161 067 | 43 056 584 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 627 673 | 2 280 822 | −335 510 | −180 455 | 2 032 225 |
| Resultat e. fin. poster | 2 918 286 | 2 444 990 | −349 429 | −360 138 | 1 987 687 |
| Resultat före skatt | 2 888 286 | 1 739 990 | −245 429 | −360 138 | 1 498 687 |
| Årets resultat | 2 237 089 | 1 303 699 | −245 429 | −365 253 | 1 102 789 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 224 982 | 197 466 | 898 418 | 3 647 674 | 6 085 741 |
| Omsättningstillgångar | 23 749 732 | 24 375 140 | 23 027 447 | 21 116 257 | 20 798 920 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 23 974 715 | 24 572 606 | 23 925 865 | 24 763 931 | 26 884 661 |
| Eget kapital | 10 598 508 | 14 036 350 | 12 732 650 | 12 978 077 | 12 488 330 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 12 286 206 | 9 446 256 | 10 808 215 | 11 296 854 | 13 907 331 |
| Soliditet (%) | 47,8 % | 60,6 % | 54,5 % | 54,0 % | 47,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,2 % jämfört med 2023, till 59,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 3,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,8 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
36 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB