Aktivt företag
Armand Jakobsson AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolagets ska bedriva verksamhet inom musik, musikproduktion och framförande av musik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Erikstorpsgatan 16
- C/o
- C/o Jakobsson
- Postnummer & ort
- 21754 MALMÖ
- Registrerat namn
- Armand Jakobsson ABReg 2022-07-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,8 mkr
▲ 76,6 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 1582,6 %Tillgångar
3,9 mkr
▲ 38,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 122,8 %Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 301,7 %Totala skulder
2,2 mkr
▲ 6,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 12 797 098 | 7 244 466 | 4 387 851 |
| Övriga externa kostnader | 8 844 962 | 5 772 132 | 2 348 398 |
| Personalkostnader | 1 484 671 | 1 350 825 | 415 396 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 149 082 | 151 022 | 1 607 142 |
| Resultat e. fin. poster | 2 131 611 | 152 625 | 1 607 064 |
| Resultat före skatt | 2 131 611 | 152 625 | 1 607 064 |
| Årets resultat | 1 667 386 | 99 098 | 1 256 811 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 889 637 | 2 812 607 | 5 285 689 |
| Kassa & bank | 1 348 138 | 335 578 | 375 909 |
| Summa tillgångar | 3 889 637 | 2 812 607 | 5 285 689 |
| Eget kapital | 1 728 045 | 775 659 | 1 281 811 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 161 592 | 2 036 948 | 4 003 878 |
| Soliditet (%) | 44,0 % | 28,0 % | 24,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 76,6 % jämfört med 2024, till 12,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 13,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 44,0 % vid årets slut, upp från 24,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+76,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
12,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB