Aktivt företag
Arnetorps Konservatorateljé AB
Översikt
Montering av djur, beredning av skinn, bearbetning av jakttroféer, handlar med zoologiskt material och guidning vid jaktresor.
- Registrerat
- 9 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Härlöv Klinthäll 1
- Postnummer & ort
- 34292 ALVESTA
- Registrerat namn
- Arnetorps Konservatorateljé ABReg 2020-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
816 tkr
▲ 20,7 %Årets resultat
43 tkr
▼ 40,8 %Tillgångar
345 tkr
▼ 1,3 %Eget kapital
71 tkr
▼ 42,2 %Soliditet
21,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
210 tkr
▼ 24,1 %Totala skulder
274 tkr
▲ 20,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 816 452 | 676 335 | 492 618 | 450 000 | 353 000 |
| Övriga externa kostnader | 299 384 | 242 783 | 147 583 | - | - |
| Personalkostnader | 318 809 | 224 167 | 91 994 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 091 | 92 989 | 105 282 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 54 259 | 91 950 | 105 282 | 67 000 | 88 000 |
| Resultat före skatt | 54 259 | 91 950 | 105 282 | - | - |
| Årets resultat | 43 117 | 72 797 | 83 595 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 344 765 | 349 303 | 247 115 | - | - |
| Kassa & bank | 209 942 | 276 475 | 170 315 | - | - |
| Summa tillgångar | 344 765 | 349 303 | 247 115 | - | - |
| Eget kapital | 71 040 | 122 923 | 140 126 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 273 725 | 226 380 | 106 989 | - | - |
| Soliditet (%) | 21,0 % | 35,0 % | 57,0 % | 54,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 450 tkr (2022) till 816 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 21,0 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig tillverkning (SNI 32990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,0 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
816 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alvesta
Andra registrerade bolag med säte i Alvesta.
- A-Motor ABAB
- A.N SkinClinic ABAB
- ABS Fastighetsförvaltning i Alvesta ABAB
- Adam Gustafsson Invest ABAB
- AED i Alvesta ABAB
- Afthor ABAB
- Agro International Invest ABAB
- Aiff Fastigheter ABAB