Aktivt företag

Årsta Restaurang AB

AB Org.nr 5569581449
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 januari 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Malgomajvägen 10-12
Postnummer & ort
12060 ÅRSTA
Registrerat namn
Årsta Restaurang ABReg 2025-03-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
506 tkr
▲ 1391,8 %
Årets resultat
58 tkr
▲ 181,9 %
Tillgångar
1,7 mkr
▲ 4035,8 %
Eget kapital
99 tkr
▲ 138,8 %
Soliditet
5,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
161 tkr
▲ 559,5 %
Totala skulder
1,6 mkr
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 505 653 33 896 99 072 121 498 111 564
Övriga externa kostnader 103 789 16 068 49 324 37 553 59 467
Personalkostnader 89 365 1 790 - - 0
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 72 517 −70 829 31 908 28 391 13 500
Resultat e. fin. poster 72 715 −70 536 32 166 28 403 13 500
Resultat före skatt 72 715 −70 536 32 166 28 403 13 500
Årets resultat 57 778 −70 536 29 315 28 403 13 500
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 119 781 0 - - -
Omsättningstillgångar 601 425 41 617 265 515 226 614 201 765
Kassa & bank 160 992 24 412 202 360 108 571 81 805
Summa tillgångar 1 721 206 41 617 265 515 226 614 201 765
Eget kapital 99 395 41 617 107 153 77 838 49 435
Långfristiga skulder 1 153 396 0 145 893 146 121 146 120
Kortfristiga skulder 468 415 0 12 469 2 655 6 210
Soliditet (%) 5,8 % 100,0 % 40,4 % 34,3 % 25,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Årets resultat blev en vinst på 58 tkr, en nettomarginal på 11,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 5,8 % vid årets slut, ned från 34,3 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+45,9 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Årsta Restaurang AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-12 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Årsta

Andra registrerade bolag med säte i Årsta.

Alla företag i Årsta →