Aktivt företag
Art Face Stockholm AB
Översikt
Medicinskt och skönhetsbehandlingar
- Registrerat
- 8 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valhallavägen 145
- Postnummer & ort
- 11531 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Art Face Stockholm ABReg 2015-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
11,4 mkr
▲ 3,4 %Årets resultat
4,1 mkr
▲ 4,2 %Tillgångar
15,1 mkr
▲ 14,2 %Eget kapital
4,6 mkr
▲ 15,6 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 86,2 %Totala skulder
876 tkr
▼ 5,4 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 396 775 | 11 021 728 | 12 686 433 | 11 115 831 | 10 547 401 |
| Övriga externa kostnader | 1 007 149 | 894 528 | 945 033 | 827 273 | 597 231 |
| Personalkostnader | 1 596 789 | 1 451 613 | 1 537 070 | 1 327 084 | 1 248 266 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 304 759 | 6 258 146 | 7 188 767 | 6 255 200 | 5 903 830 |
| Resultat e. fin. poster | 6 548 942 | 6 257 978 | 7 188 767 | 6 255 196 | 5 902 934 |
| Resultat före skatt | 5 248 942 | 5 009 611 | 5 320 134 | 4 877 650 | 4 421 934 |
| Årets resultat | 4 126 844 | 3 962 034 | 4 215 183 | 3 825 539 | 3 470 309 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 165 000 | 165 000 | 746 633 | 842 133 | 1 008 312 |
| Omsättningstillgångar | 12 932 647 | 13 055 718 | 23 391 474 | 17 036 158 | 11 453 617 |
| Kassa & bank | 1 683 436 | 12 169 959 | 22 681 490 | 16 012 208 | 10 333 663 |
| Summa tillgångar | 15 097 647 | 13 220 718 | 24 138 107 | 17 878 291 | 12 461 929 |
| Eget kapital | 4 638 878 | 4 012 034 | 15 830 465 | 11 615 282 | 7 789 743 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 875 769 | 925 684 | 1 273 009 | 1 097 009 | 883 732 |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 80,0 % | 89,0 % | 88,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen ökade med 3,4 % jämfört med 2022, till 11,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,1 mkr, en nettomarginal på 36,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, ned från 88,0 % (2020).
Rörelsemarginal
55,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,4 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+2,0 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
89,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
5,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB