Aktivt företag
Arts Partner Stockholm AB
Översikt
Företaget ska utföra och förmedla hantverks- och servicetjänster till konst- och kultursektorn. Även transport, konsultation, projektledning och handel med material och konst samt förvaltning av fastighet.
- Registrerat
- 30 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 47552 Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Högbergsgatan 75A
- C/o
- C/O Anders Boqvist
- Postnummer & ort
- 11854 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Arts Partner Stockholm ABReg 2013-10-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,9 mkr
▲ 35,6 %Årets resultat
412 tkr
▲ 4007,9 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 61,7 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 27,9 %Soliditet
63,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
341 tkr
▼ 69,9 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 189,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 885 810 | 2 128 162 | 3 099 341 | 2 112 243 | 1 237 697 |
| Övriga externa kostnader | 751 072 | 829 579 | 748 905 | 539 053 | 381 412 |
| Personalkostnader | 844 599 | 804 650 | 835 444 | 642 265 | 577 798 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 681 488 | −152 737 | 969 734 | 511 627 | −70 782 |
| Resultat e. fin. poster | 703 179 | −135 035 | 878 524 | 548 386 | −71 950 |
| Resultat före skatt | 523 179 | 17 965 | 620 024 | 418 386 | 24 044 |
| Årets resultat | 411 608 | 10 020 | 490 692 | 331 411 | 17 473 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 114 | 5 114 | 5 114 | 5 114 | 5 114 |
| Omsättningstillgångar | 3 674 767 | 2 270 450 | 2 679 822 | 2 016 483 | 1 330 783 |
| Kassa & bank | 340 621 | 1 133 260 | 1 175 721 | 378 991 | 456 510 |
| Summa tillgångar | 3 679 881 | 2 275 564 | 2 684 936 | 2 021 597 | 1 335 897 |
| Eget kapital | 1 884 820 | 1 473 212 | 1 397 719 | 1 107 027 | 775 616 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 241 061 | 428 352 | 654 217 | 540 070 | 315 781 |
| Soliditet (%) | 63,2 % | 77,8 % | 70,8 % | 69,5 % | 72,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 35,6 % jämfört med 2023, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 412 tkr, en nettomarginal på 14,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 63,2 % vid årets slut, ned från 69,5 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+35,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB