Aktivt företag
Asfaltteknik ASFATEK AB
Översikt
Bolaget skall bedriva utveckling och försäljning av utrustning för asfaltentreprenadverksamhet, uthyrning av entreprenad- maskiner och fordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 februari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hålland Slalomvägen 868
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Asfaltteknik ASFATEK ABReg 2022-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
19 tkr
▼ 89,9 %Årets resultat
-21 tkr
▲ 96,6 %Tillgångar
495 tkr
▼ 31,0 %Eget kapital
166 tkr
▼ 11,1 %Soliditet
33,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2 tkr
▼ 76,3 %Totala skulder
329 tkr
▼ 38,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 19 085 | 189 677 | 411 725 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 194 499 | 504 760 | 650 956 | 500 | - |
| Personalkostnader | −1 394 | 247 472 | 401 899 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 320 | −601 739 | −428 270 | −500 | - |
| Resultat e. fin. poster | −20 748 | −617 876 | −435 782 | −6 500 | 13 500 |
| Resultat före skatt | −20 748 | −617 876 | −435 782 | −6 500 | - |
| Årets resultat | −20 748 | −617 876 | −435 782 | −6 500 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 433 299 | 593 284 | 674 278 | 672 782 | - |
| Omsättningstillgångar | 62 113 | 125 073 | 265 634 | 865 | - |
| Kassa & bank | 1 667 | 7 027 | 822 | 865 | - |
| Summa tillgångar | 495 412 | 718 357 | 939 912 | 673 647 | - |
| Eget kapital | 166 302 | 187 050 | 504 926 | 104 043 | - |
| Långfristiga skulder | 315 867 | 502 252 | 387 178 | 569 604 | - |
| Kortfristiga skulder | 13 243 | 29 055 | 47 808 | 0 | - |
| Soliditet (%) | 33,6 % | 26,0 % | 53,7 % | 15,4 % | 16,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 412 tkr (2022) till 19 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 21 tkr. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 33,6 % vid årets slut, upp från 15,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−89,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−78,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−12,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-08-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB