Aktivt företag
Asynjor Invest AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska äga, styra, utveckla och investera i start-up verksamheter med innovativa produkter och tjänster till exempel it, medtech, greentech, bedriva utbildning och kommunikationsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64991 Investmentverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- St Hansgatan 22
- C/o
- c/o Rosas Pensionat
- Postnummer & ort
- 62156 VISBY
- Registrerat namn
- Asynjor Invest ABReg 2015-10-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
418 tkr
▼ 40,8 %Årets resultat
81 tkr
▼ 23,6 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 12,6 %Eget kapital
826 tkr
▲ 10,8 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
86 tkr
▼ 28,2 %Totala skulder
619 tkr
▲ 35,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 418 197 | 705 883 | 467 499 | 585 756 | 737 269 |
| Övriga externa kostnader | 278 946 | 542 883 | 338 214 | 388 754 | 488 022 |
| Personalkostnader | 0 | 985 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 43 251 | 135 634 | 19 304 | 52 778 | 111 151 |
| Resultat e. fin. poster | 44 148 | 136 800 | 19 378 | 52 177 | 110 621 |
| Resultat före skatt | 104 500 | 136 800 | 19 378 | 52 177 | 70 621 |
| Årets resultat | 80 578 | 105 474 | 13 404 | 39 999 | 42 421 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 389 036 | 1 251 064 | 1 201 064 | 1 181 064 | 709 134 |
| Omsättningstillgångar | 250 996 | 205 786 | 216 875 | 312 532 | 358 252 |
| Kassa & bank | 85 940 | 119 726 | 121 289 | 246 951 | 289 070 |
| Summa tillgångar | 1 640 032 | 1 456 850 | 1 417 939 | 1 493 596 | 1 067 386 |
| Eget kapital | 826 429 | 745 851 | 640 377 | 626 974 | 586 974 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 618 603 | 455 647 | 522 210 | 611 270 | 225 060 |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 65,0 % | 59,0 % | 56,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 40,8 % jämfört med 2023, till 418 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 81 tkr, en nettomarginal på 19,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,41).
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, investmentverksamhet (SNI 64991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−13,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
9,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB