Aktivt företag
Ateljé Stor och Liten AB
Översikt
Föremålet för företagets verksamhet är barn- och porträttsfotografering och därmed förenlig verksamhet. Företaget bedriver också verkamhet inom bild och reklamtryck, butikshandel med inredningsvaror och kläder, tjänster inom inredning och stylingverksamhet samt evenemangs och musikproduktion.
- Registrerat
- 27 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 18122 Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Melodislingan 4
- Postnummer & ort
- 62260 VISBY
- Registrerat namn
- Ateljé Stor och Liten ABReg 2013-12-27
- Registrerat namn
- AE Tryck & MusikReg 2013-12-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
4,3 mkr
▼ 3,8 %Årets resultat
39 tkr
▼ 68,4 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 4,9 %Eget kapital
842 tkr
▲ 4,8 %Soliditet
73,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
506 tkr
▼ 9,6 %Totala skulder
299 tkr
▼ 16,2 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 306 082 | 4 476 144 | 4 278 727 | 3 067 121 | 4 542 594 |
| Övriga externa kostnader | 1 356 995 | 1 377 560 | 1 302 394 | 1 056 053 | 1 359 781 |
| Personalkostnader | 876 253 | 943 343 | 965 292 | 610 655 | 850 379 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 29 204 | 167 769 | 201 994 | −100 414 | 39 289 |
| Resultat e. fin. poster | 16 686 | 158 655 | 188 799 | −117 718 | 25 364 |
| Resultat före skatt | 56 686 | 158 655 | 188 799 | 2 282 | 135 862 |
| Årets resultat | 38 921 | 123 242 | 145 173 | −968 | 102 361 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 549 | 64 312 | 13 105 | 49 309 | 88 469 |
| Omsättningstillgångar | 1 092 224 | 1 135 348 | 1 045 095 | 1 150 253 | 1 142 004 |
| Kassa & bank | 506 299 | 559 897 | 569 322 | 777 395 | 485 958 |
| Summa tillgångar | 1 140 774 | 1 199 661 | 1 058 201 | - | - |
| Eget kapital | 841 606 | 802 685 | 679 443 | 534 270 | 535 238 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 55 570 | 88 900 |
| Kortfristiga skulder | 299 168 | 356 975 | 338 758 | 569 722 | 446 335 |
| Soliditet (%) | 73,8 % | 69,6 % | 67,2 % | 47,2 % | 53,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 3,8 % jämfört med 2022, till 4,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 39 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,8 % vid årets slut, upp från 47,2 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,8 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−1,3 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
4,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 20arton Strategi & Design HandelsbolagHB
- 3Brunna AktiebolagAB
- 3D-MID Consulting ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB