Aktivt företag
Atenga Insights Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva försäljning och produktion av marknadsundersökningar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73200 Marknads- och opinionsundersökning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östermalmsgatan 26A
- C/o
- C/o A House Ark PriceAgent International AB
- Postnummer & ort
- 11426 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Atenga Insights Nordic ABReg 2018-09-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
564 tkr
▼ 25,6 %Årets resultat
0 kr
▼ 100,0 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 7,7 %Eget kapital
82 tkr
0,0 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
29 tkr
▲ 123,1 %Totala skulder
928 tkr
▲ 8,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 564 000 | 758 000 | 1 996 000 | 1 171 268 | 1 487 950 |
| Övriga externa kostnader | 166 000 | 217 000 | - | 151 641 | 131 110 |
| Personalkostnader | −1 000 | 564 000 | - | 598 649 | 628 095 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 000 | −668 000 | - | −464 506 | −187 425 |
| Resultat e. fin. poster | 175 000 | −668 000 | −608 000 | −469 440 | −203 271 |
| Resultat före skatt | 0 | 32 000 | - | −469 440 | −203 271 |
| Årets resultat | 0 | 32 000 | - | −469 440 | −203 271 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 975 000 | 920 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 36 000 | 19 000 | - | 174 435 | 299 201 |
| Kassa & bank | 29 000 | 13 000 | - | 32 556 | 15 661 |
| Summa tillgångar | 1 011 000 | 939 000 | - | 174 435 | 299 201 |
| Eget kapital | 82 000 | 82 000 | - | 50 000 | 79 691 |
| Långfristiga skulder | 387 000 | 104 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 541 000 | 752 000 | - | 124 435 | 219 510 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 9,0 % | 8,0 % | 28,7 % | 20,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 564 tkr (2024).
- Årets resultat blev noll. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 28,7 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,07).
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, marknads- och opinionsundersökning (SNI 73200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−21,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB